Konopí a jeho využití v minulosti
Konopí k léčbě nemocí i tišení bolesti
Kreativita s konopnými zdroji se v Asii rozmohla do takové míry, že se využívala v podstatě celá rostlina. Kořeny pro medicínu, stonek na výrobu oblečení, provazů a papíru, semena jako potravina a pro lisování oleje. V Číně bylo dokonce z konopí vyrobeno první anestetikum na světě, a to lékařem Chua Tuo v období kolem roku 200 n. l. Terapeutické účinky byly však známé již za císaře Šenunga, který dle čínské medicíny, ordinoval konopí k léčbě malárie, revmatu a dalších onemocnění, stejně jako k tišení bolesti. Zmínky o využití cannabisu nalezneme i v dalších kulturách celého světa, a to podložené spisy staroindické védy, bible, tantrického buddhismu apod. Historický pohyb konopí sledujeme také ve staré arabské medicíně a indii. Využití bylo pestré, ať už při meditacích, duchovních rituálech či léčbě několika neduhů a hojení ran.
Během středověku se v Arabských zemích rozvinulo “požitkářské” zneužití konopí a vznikl tak první hašiš. Ten se až dostal do Evropy s velkou oblibou vojáků v období Napoleonových tažení.
Rozkvět a pád konopného průmyslu
Lze říci, že konopí, které putovalo napříč světem již v dobách před našim letopočtem, bylo čím dál více aplikovatelné a oblíbené v nejrůznějších oblastech. V 19. století byl cannabis oficiálně zařazen do lékopisu Spojených států amerických a konopný průmysl vzkvétal i na raném počátku 20. století. Pro zajímavost – v této době bylo Henrym Fordem vyrobeno i 100% rostlinné auto na konopný pohon.
Léčivo z konopí se s popularitou používalo v medicíně a bylo jej možné zakoupit v lékárně, dokonce i v drogeriích. Velká změna nastala o něco později téhož století. Díky střetu obchodních zájmů skupin chemického, dřevařského a farmaceutického průmyslu vznikla sdružení, která usilovala o eliminaci konopného vlivu na trh. Spojením s tehdejším bojem s prostitucí, gamblerství, alkoholem, a drogami vznikla “proti marihuanová kampaň”. V 50. letech pak bylo konopí vymazáno z oficiálního lékopisu USA a 10. března 1961 byla 60 členskými státy OSN podepsaná úmluva o zařazení konopí k mezinárodně zakázaným drogám. Tím nastala restrikce v pěstování konopí, a začaly se šlechtit technické druhy konopí s omezeným množstvím THC.
A jak je na tom konopí nyní?
Nynější situace povoluje léčebné konopí do 0,3 % obsahu THC, a od roku 2014 je v mnoha státech konopí legalizováno. Každopádně se stále jedná o citlivou problematiku v mezinárodním měřítku.
Z historického hlediska je jasné, že obliba konopí a jeho aktivní využití má bohatou minulost. Nálezy dýmek, artefaktů, a spisů nám přibližují tehdejší poznatky a terapeutické využití. Bohužel se momentálně nacházíme v době restrikce a pravidel, kdy přirozené uplatnění rostlinných zdrojů jde v tomto případě stranou. Ať už je to dobou společenského zastání, zdrženlivosti, nebo udržování obchodního trhu, při omezení ve sféře konopí společnost často inklinuje k rozvoji černého trhu, tím nárůstu kriminality, obviňování lidí, a nadměrnému kácení stromů. Vyhrocená problematika konopí tak vyžaduje mnohem více energie, než by bylo nutné v historickém podtextu.