Beskydy eXtreme sport
Pavel Maršálek a Petr Řehák
V dávné minulosti člověk čelil ledajakým hrozbám. Musel každodenně bojovat o přežití v jakýchkoliv přírodních podmínkách s divokou zvěři, a mnohdy byl tím nejkrutějším nepřítelem právě člověk. Bojové podmínky, adrenalin a extrémní vypětí byly běžnou záležitostí, kterou nyní známe spíše jen z filmových pláten.
I dnes se najdou jedinci, kteří prahnou po adrenalinu a doslova je nabíjí překonávání svých vlastních limitů, maximální nasazení a vytrvalost. Při extrémních výkonech adrenalin stoupá a náš organismus je lépe připraven na stres. Díky tomu, ihned po zklidnění nastává záplava pocitu štěstí, euforie, uvolňují se endorfiny a pro některé se tento pocit stává drogou, tím největším pohonem naplněných cílů. Velkou součástí extrémních sportů je také příroda, která častokrát demonstruje dávné časy, kdy si člověk musí sáhnout hluboko do rezerv, které snad ani nemá. Spojení s přírodou také přináší jakýsi únik od každodenní reality, a i přes velkou fyzickou zátěž přírodní prostředí nabíjí novou energií. Nehledě na to, že pokud začnete pořádně sportovat, poznáte mnoho zajímavých míst, lidí a dostanete se do situací, se kterými se hold doma u počítače nesetkáte.
Příkladem je dvojice Petr Řehák a Pavel Maršálek, kteří jsou mistry ČR v Maratonu Inline24.
Napálit to hned ze startu a vykroutit ponožky
Petr a Pavel vyhráli v roce 2018 svůj první amatérský závod v Extrémním 24hodinovém maratonu na IN-LINE bruslích kolem přehrady Olešná. Přehrada se nachází v malebném podhůří Moravsko-Slezských BESKYD a závod je to vskutku EXTRÉMNÍ. Cílem toho závodu je za 24 hodin objet co nejvíce krát přehradu, na které je vybudována působivá 4,5kilometrová dráha. Každá dvojce volí svou vlastní strategii, přičemž vrcholoví bruslaři se střídají po jednom kole.
Asi si každý umí představit, že se jedná o opravdu náročný úkol. Ročník 2018 byl navíc díky nestálému počasí okolních hor obohacen o přívalové deště, které by v přechozích ročnících předčasně ukončily závody. Co by to ale byl za extrémní závod, bez extrémních podmínek. Jako by nestačilo, že závodníci musí 24hodin jezdit kolem přehrady, pořadatelé se rozhodli závod odstartovat i přes nepříznivé podmínky, což některé účastníky nemile překvapilo. Tým „Svatý Petr a Pavel“ jsou však zoceleni všestranným tréninkem a k úžasu přihlížejících diváků schopní jet dokonce rychleji než za sucha. Jedinou jejich taktikou bylo; to od startu napálit, držet se profesionálních závodníků, co 2 hodiny vykroutit ponožky a ještě zrychlit. Po jejich neúnavném 24hodinovém odhodlání najeli v kuse 117 kol (526 km), a s rezervou vyhráli amatérskou kategorii dvojic.
Tehdy vznikla myšlenka založit spolek Beskydy eXtreme Sport. Sdružovat nadšené lidi a motivovat další k zdolávání životních výzev. Členy spolku jsou nejrůznější sportovci čítající např. mistra ČR v přesnosti seskoku padákem, účastníky OCR závodů, výborného laufaře, či držitele černého pásku v BJJ (jeden z mála v ČR) a dalších úctyhodných atletů. Skladba je to opravdu pestrá a spolek tak není zaměřen pouze na jeden druh sportu.
S doktorátem zvládnete přípravu hravě
Další ročník závodu IN-LINE 24 se Petr a Pavel rozhodli změřit síly s těmi nejlepšími v Otevřeném mistrovství České republiky. V této profesionální bruslařské kategorii již mohou závodníci využívat nejlepší vybavení, např. vetší 125 mm kolečka, která posouvají výkon na úplně jinou úroveň. Vítězové profesionální kategorie jsou v lecčem podobní jezdcům F1, nebo slalomovým lyžařům. Dráhu mají maximálně zmapovanou, vědí, ve které zatáčce kolikrát přešlápnout, jak dlouho nebruslit, pouze sjíždět táhlé úseky.
Kluci měli obrovskou touhu po vítězství a nebáli se zúročit své dlouholeté zkušenosti v oblasti sportu a přírodních věd. K přípravě je někdy hold třeba přistupovat vědecky, protože na každém detailu záleží. Pavel má doktorát z Aplikované mechaniky na VŠB-TU Ostrava, který maximálně zúročil.
,,Trénovali jsme v ostrém tempu předávku štafety, tak aby se pracně nabytá kinetická energie nevytratila… V roce 2018 jsme závod absolvovali v kraťasech, mikině a free-ride helmě, v roce 2019 jsme si vzali funkční trička, kompresní kalhoty a aerodynamickou přilbu… Taky jsme detailně testovali valivý odpor různých koleček a tření ložisek tak, že naše brusle byly během závodu sakra rychlé…“
Ano, i takhle probíhá příprava, pokud chcete být nejlepší!
Kromě fyziky je také důležité správně rozložit trénink. Nejlepší je mít široký záběr, zdolávat hory (pěšky, během, na kole), klasický běh (na dráze, v terénu), sílu budovat ve fitku (ať se železem nebo s vlastní váhou) a výborným dopľnkem je také cvičení na gymnastických kruzích, určitě je dobré tělo odměnit za dřinu jógou, wellnessem nebo procházkou s rodinou. Je super si udělat tréning pestrý, ať to není nuda.
V přípravě na extrémní závod je důležité trénovat především hlavu. Tento tréning může spočívat v tom, že jste doma v teple, venku prší je zima, ale i přesto se nasoukáte do sportovního outfitu a vyběhnete ven. Je jedno, jestli za sebou máte náročný den a jste bez energie. Vždy se seberete a jdete na tréning. Tím dostáváte svou mysl do pozice, kdy nezáleží na tom, jak moc se Vám nechce, jiná možnost, než jít trénovat jednoduše není. Tohle pravidlo pak můžete snadno uplatnit při náročném závodě… Nemůžu? Přepnu mysl a můžu dál.…
Mistrovství v kapse!
Protože profesionální bruslařská kategorie vyžaduje i trochu profesionální image, Petr s Pavlem se rozhodli „zocelit s Ocelkovými“, se kterými započali spolupráci, ve formě sponzoringu pod značkou CannMedi, kterou znáte pod konopnými produkty s obsahem CBD. Hlavním cílem bylo propojit produkty se sportovci a vyzkoušet v praxi účinky konopného CBD na jejich výkonnost a regeneraci. Měli tak možnost seznámit se s novým trendem ve světě sportovců, který se čím dál víc dostává do povědomí a začíná být nedílnou součástí přípravy profesionálních atletů. Ze „Svatého Petra a Pavla“ se tak stal „CannMedi Sport team“.
Oproti předchozímu ročníku nebyly podmínky závodu 2019 nikterak přívětivější. Na rozdíl od deště bylo naopak extrémní horko. Sluníčko rozpalovalo asfaltovou dráhu a mnoho účastníků ukončilo závod předčasně z důvodů dehydratace. To i přesto, že dráha byla naprosto skvěle vybavena stánky s občerstvením a doplňky pro sportovce.
Petr s Pavlem se startem trošku otáleli a vyjeli později než všichni ostatní závodníci. O to dříve závod skončili. Že to nedává smysl? To nevadí, každý má hold jinou strategii, hlavní je, že byla efektivní. Jednoduše se jedná o špičkové sportovce s obrovskou průpravou a vůlí, takže se svým výsledným náskokem si mohli dovolit na start i cíl dojet dříve, a to jako mistři České republiky v Inline maratonu dvojic 2019 s neuvěřitelnými 567 kilometry v nohách a paměti.
A nejsou vítězové jen za rok 2019!
Ročník 2020 zrušen z důvodu coronaviru a kluci si tak můžou užívat titul mistrů ČR o rok navíc. Možná byste si řekli, že takové privilegium jim musí dělat nesmírnou radost, každopádně jsou velmi soutěživí a nemůžou se dočkat dalších závodů, kde si budou moci poměřit síly a překonat další stanovené cíle.
Další závody
„Když jsme před rokem zakládali spolek Beskydy eXtreme Sport ani ve snu nás nenapadlo, že o nás vyjde článek v jednom z nejprestižnějších světových lifestylových časopisů. Byli jsme skupinka přátel, navštěvující jeden oddíl silové gymnastiky ve Frýdku-Místku. Každý z nás mimo silovou gymnastiku prováděl nějaký zajímavý extrémní sport. Takže, když jsme se na jaře roku 2019 rozhodli založit náš spolek, chtěli jsme do názvu promítnou slovo extrémní a lokalitu, která nás spojuje, proto vznikl název Beskydy eXtreme Sport.“
Petr Řehák, díky sportu, i když dělaného „for fun“, měl možnost poznat zajímavá místa po celém světe, kde by se normálně nevydal. Ať už to byly závody v Bahrajnu, Skotský venkov, nebo Řecká Sparta. Určitě neméně zajímavé bylo Mistrovství Střední Asie a Afriky 2019, ve Spartan race v poušti asi 60 km od Dubaje, kde ve své Age group obsadil 2. místo. Trať měla 21 km, 36 překážek a převýšení 600 m, celou dobu se běželo v jemném písku, který se během prvních pár metrů dostal úplně všude. Závody Spartan Race se často pořádají v zajímavých lokalitách, jak už je zmiňovaný Skotský venkov, kde se běželo po pastvinách mezi ovečkami, v Rakouských Alpách, nebo Italských dolomitech, kde běháte mezi kravičkami a zdoláváte Alpské kopce i jezera. Na Mallorce máte možnost běžet v uzavřeném vojenském prostoru, kde se za normálních okolností nemáte příležitost podívat. Ale nejvíce mýtickým místem, v souvislosti se závody Spartan Race, bylo v řecké Spartě, kde vás vtáhne historie z každým krokem a najednou se z extrémního závodu dostáváte do starověkého Řecka, kde vznikaly první olympijské hry. O závodech Spartan race by se dalo napsat mnoho dalších řádků, ale zajímavých a náročných sportovních závodů, které stojí za zmínku je víc.
Jedny z nejtěžších byl pro Petra Red Bull 400, kde měl možnost odstartovat již 3x. Jedná se o výběh skokanského můstku a závod se jeví jako sranda. Řeknete si, že 400 m není žádná převratná vzdálenost, ale po pár metrech od startu, kdy začnete stoupat po dopadovém bubnu nahoru, vám začnou hořet nohy, pálet hrudník a máte skoro tepovou frekvenci 200 za minutu.
Pokud Vám chybí závody mimo letní sezonu, doporučujeme krásný závod LH24. Úkol je jednoduchý, zdolat za 24hodin nejvíce krát nejvyšší horu Beskyd, Lysou horu.
„Vždy si pokládám otázku, proč to dělám. Není lepší doma v teple spinkat, nebo se dívat na telku? Vždy dojdu ke stejné odpovědi; NE NENÍ! Ten adrenalin a posunutí svých schopností sezení u bedny nenahradí.“
Možná jsme zmínili termíny, které nejsou úplně známy. Mezi nejoblíbenější závody v týmu patří asi závody OCR. OCR znamená Obstacle Course Races, neboli překážkové závody Jedná se o běh v terénu na určitou vzdálenost, kde musíte zdolávat nejrůznější překážky, ať už se jedná o zdolávání různých stěn, ručkování, bahenní příkopy, běh v řece, plazení pod ostnatým drátem, hod oštěpem, překážky na balanc či na paměť a v neposlední řadě nošení těžkých břemen, opravdu tyto závody jsou velice komplexní a není třeba umět jen dobře běhat, ale být na tom fyzicky i psychicky dobře.
Mít chuť se zlepšovat…
Všechno to zní krásně, ale nic není bez práce. Denně se můžete setkávat s lidmi, kteří chtějí sportovat, ale nemají dostatečnou motivaci, vůli, chybí jím trpělivost. A to se netýká jen sportu. Člověk má tendence se neustále s někým srovnávat, vidí vášeň a úspěchy jiných a láká je vyzkoušet si být v jejich botách, těch, které mají značku zdaru. Tu ušlapanou cestu však nevnímají. Rozhodujícím faktorem je mít chuť se zlepšovat. Nikdo se nestane vítězem hned. O to víc je ta rozmanitá cesta poznávání, učení se, zakopávání a bolestí zajímavá.
Sportem nebudujete jen svaly a nepřekonatelnou fyzičku. Nastavujete si mysl vytrvalé prosperující osobnosti, která vždy dojde k cíli s tím největším odhodláním.
Když máte před sebou závod, sportovní výkon, nebo tréninkový plán, tak znáte cíl, cestu k cíli, a také máte jasnou představu jaké úsilí je třeba vynaložit, aby se vám ji vydařilo úspěšně dokončit. Mimo to jsou i pojmenovaná možná rizika a nepříznivé situace, které můžou nastat. Už jen tato strategie v hlavě je součástí zdařilého cíle. Stejně tak je to s úspěchem v životě.
Tento článek vyšel v časopise Playboy č. vydání 7/2020, str. 103 a vznikl ve spolupráci se zástupci spolku Beskydy eXtreme Sport – Pavlem Maršálkem a Petrem Řehákem
Fotografie Michal Szydlowski